صفحه اصلی رزرو مشاوره رایگان ثبت نام خدمات عضویت در خبرنامه عضویت در سامانه پیامک

اثر زیگارنیک و آزمون وکالت

اثر زیگارنیک و آزمون وکالت

به نام خدا

سلام لطفا این پیام را مطالعه کنید حتما برایتان مفید است.

خانم "بلوما زیگارنیک" روان شناس معروف روسی است. او در رستوران متوجه شد که پیشخدمت‌ها، سفارش غذا را بدون این که یادداشت کنند، به یاد می‌آورند ولی بعد از این که صورتحساب پرداخت شد، چیز زیادی از سفارش یادشان نمی‌ماند.

او آزمایش‌های دیگری انجام داد: برای دو گروه فیلم پخش کرد، گروه اول فیلم را تا آخر دیدند و دومی‌ها تا اواسط فیلم را تماشا کردند.

چند روز بعد، از دو گروه خواسته شد فیلم را تعریف کنند؛ گروهی که فیلم را ناقص دیده بودند، جزئیات بیشتری از آن را به یاد داشتند.

نتیجه آزمایش‌های متعدد نشان داد: انسان‌ها چیزهای ناتمام را بیشتر به خاطر می‌آورند به عبارت دیگر، مقولات ناتمام ذهن انسان را بیشتر درگیر می‌کنند. این پدیده در دانش روان‌شناسی "اثر زیگارنیک" نامیده می‌شود.

 

با اثر زیگارنیک چه کنیم؟

1 - کارهای نیمه تمام‌تان را در سریع‌ترین زمان ممکن تکمیل کنید. کارهای ناقص، انرژی زیادی از ذهن می‌گیرند و توان آن را مستهلک می‌کنند. (تعویق انداختن کارها ممنوع)

2 - تا حد امکان چند کار را با هم پیش نبرید زیرا توان ذهنی درگیر اثر زیگارنیک می‌شود. اگر قرار است چند کار را محقق کنید، برنامه‌ریزی زمانی برایشان داشته باشید تا مغز بداند که قبل از فرارسیدن زمان مقرر، نیازی نیست خود را درگیر آن کند.(اهمیت برنامه‌ریزی)

3 - اگر کار ناتمامی دارید یا قرار است چیزی را به ذهن بسپارید، حتماً آن را روی کاغذ بنویسید. یادداشت کتبی، این پیام را به مغز می‌دهد که نیازی نیست خود را درگیر نگهداشت اطلاعات کند و بدین ترتیب، اثر زیگارنیک شکل نمی گیرد. (اهمیت برنامه‌ریزی کتبی)

 

اثر زیگارنیک درباره شما چطور است؟

به جای فکر مشغولی برای شروع مطالعه، بهتر نیست آن را شروع کنیم؟

به جای موکول کردن برنامه مطالعاتی به یک ساعت بعد و چند ساعت بعد بهتر نیست همین حالا شروع کنیم؟


     

شماره تماس مشاوره رایگان فراهدف

021-88801883

093-88801883

  جهت رزرو مشاوره رایگان فراهدف کلیک کنید.
     

 


 

منابع آزمون وکالت   پیشتازان وکالت 98   رزرو مشاوره رایگان آزمون وکالت و قضاوت

سوال بپرسید